Zekiye Bacaksız: Diş Sağlığı Merkezlerindeki baskılara son verilmeli

Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri ve hastanelerinde az sayıda personel ile büyük risk altında hizmet veren sağlık çalışanları üzerindeki iş baskısına son verilmesini, gereken önlemler ivedilikle hayata geçirilmesini istedi.

Aydınlık’ın haberine göre, Covid-19 salgınında Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri ve Hastanelerinde çalışan diş hekimlerinin, filyasyonda da görevlendirildiğini kaydeden Bacaksız, şunları söyledi:

 “Diş hekimlerinin filyasyon ekiplerinde görevlendirilmeleri nedeniyle Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri ve Hastanelerinde hizmet veren hekim sayısı azalmış ancak iş yükü artmıştır. Örneğin Alsancak Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi kadrosunda bulunan 101 diş hekiminin büyük bir kısmı filyasyonda görevlendirilmiştir. Filyasyonda görevlendirilenler, acilde görevlendirilenler ve Covid-19 pozitif olup karantinaya alınanlar nedeniyle Merkezde 23 diş hekimi aktif olarak görev almaktadır. 23 diş hekiminin 5’i Buca Semt Polikliniği, 3’ü Bayraklı Semt Polikliniği’nde hizmet vermektedir. Dolayısıyla Alsancak Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde şu an aktif diş hekimi sayısı 15’tir.”

BASKI OLUŞUYOR

Sayıları dörtte birin altına düşen hekimlerden salgın koşullarına rağmen kesintisiz hizmet vermeleri istendiğini belirten Bacaksız, şöyle devam etti:

 “Hatta MHRS sistemi göz ardı edilerek, randevusuz hastalara da bakılması konusunda baskı yapılmaktadır. 24 Temmuz 2020 tarihinde yayınlanan ve şu an geçerli olan Sağlık Kurumlarında Çalışma Rehberi ve Enfeksiyon Kontrol Önlemleri başlıklı rehbere uygun hareket edilmemektedir. Sağlık Bakanlığı rehberinde dental işlemlerle ilgili kurumlarda alınması gereken önlemler ve oluşturulması gereken kurallar belirlenmiştir. Salgın koşulları göz ardı edilerek ve Bakanlık rehberi hiçe sayılarak yapılması istenen her iş ve işlem ile hem hastaların hem de çalışanların sağlığı tehlikeye atılmaktadır.”

Aerosol oluşturan işlemler (dolgu, sabit protez, diş taşı temizliği) konusunda da diş hekimleri üzerinde büyük baskı olduğunu ifade eden Bacaksız şu ifadeleri kullandı:

“Rehberde aeorosol oluşturan işlem randevularının saatte en fazla 1 hasta olacak şekilde organize edilmesi ve işlem süresi 45 dakikayı geçmemesi gerektiği belirtilmektedir. Ve yine aeorosol oluşturabilecek işlem gerçekleştirildiğinde, aerosollere maruz kalabilecek kişi sayısının en az olabileceği şekilde günün programlanması ve aerosol oluşturulabilecek işlem randevularının mümkün olduğunca günün son randevusu olması sağlanması gerektiği ifade edilmektedir. Ama yöneticiler salgını göz ardı ederek diş hekimleri üzerinde uyguladığı baskı, halk sağlığını tehlikeye atmaktadır. Bu yanlıştan bir an önce dönülmezse doğrudan hastanın ağzında işlem yaparak çalışan diş hekimleri arasında Covid-19 pozitif vakaları artmaya devam edecek, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri ve Hastanelerinde hizmet verecek diş hekimi bulamayacaktır.”

EN ÖNEMLİ RİSK GRUBU

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri ve hastanelerinde görev yapan ve maskesi olmayan hastalarıyla 30 cm mesafede işlem yapan sağlık çalışanlarının en önemli risk grubunu oluşturduğunu vurgulayan Bacaksız şu görüşleri dile getirdi:

“Ankara’da Covid-19 nedeniyle yitirdiğimiz ilk sağlık çalışanı Diş Hekimi Seyfi Gür olmuştur. İzmir’de Covid-19 tedavisi gören sağlık çalışanları sayısı artık yüzlerle ifade edilmektedir. Covid-19 pandemi sürecinde 113 sağlık emekçisini kaybetmiştir. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri ve Hastanelerinde az sayıda personel ile büyük risk altında hizmet veren sağlık çalışanları üzerindeki iş baskısına son verilmeli, halkın ve çalışanların sağlığının korunması için gereken önlemler ivedilikle hayata geçirilmelidir.”

 

 

Etiketler
diş sağlığı merkezi
diş
sağlık çalışanı
baskı