Eczacı

26/11/2020
Türk Eczacıları Birliği: “Eczanelerimizin finansal sürdürülebilirliği, eczacılarımızın ekonomik kaygılardan uzak nitelikli ve kesintisiz ilaç sağlık danışmanlığı hizmeti verebilmesi adına Sağlık Bakanlığımızdan bir an evvel İlaç Fiyat Kararnamesi’nde düzenleme yapılmasını talep ediyoruz.”
25/11/2020
Türk Eczacıları Birliği, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından gönderilen "Sistemik ve İnhale Florokinolonların Kalp Kapağı Regürjitasyonu/Yetersizliği Riski" başlıklı doktor bilgilendirme formunu duyurdu.
23/11/2020
Türk Eczacılık Tarihi İhtisas Müzesi Kültür ve Turizm Bakanlığınca Türkiye’nin ilk Eczacılık Müzesi olarak 29 Ekim 2017 tarihinde tescil edilmiştir.
20/11/2020
Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği Başkan Yardımcısı Kazım Aykanat, bazı e-ticaret siteleri ve marketlerin vatandaşların vitamin ve gıda takviyesi talebini fırsatçılığa çevirdiğini söyledi.
18/11/2020
İstanbul Eczacı Çalışma Grubu pandemide ikinci dalgaya girildiğine dikkat çekerek “Biz eczacılar, önümüzdeki bu zorlu süreçte, topluma karşı görev ve sorumluluklarımızın bilincinde, ilaç ve sağlık hizmetini kesintisiz olarak en iyi şekilde sunmaya devam edeceğiz. Ancak daha fazla meslektaşımızı ve çalışma arkadaşımızı kaybetmek istemiyoruz.” dedi ve 9 maddeden oluşan çözüm önerisi sundu.
07/11/2020
Türk Eczacıları Birliği, geçtiğimiz günlerde Sabah Gazetesi’nde yer alan ‘SGK milyonlarca lira zarara uğratılıyor!’ başlıklı habere tepki gösterdi. Türk Eczacıları Birliği “Her şeyden önce pandeminin ilk gününden bu yana canla başla mücadele eden meslektaşlarımıza yönelik küçük düşürme amacı taşıyan, dayanaksız iddialar olmaktan öteye geçemeyen ve ne yazık ki tek taraflı yazılmış bu haberi asla kabul etmiyoruz.”
05/11/2020
25 Eylül 2020 günü Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türk Eczacıları Birliği arasında, Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamındaki kişilerin Türk Eczacıları Birliği üyesi eczanelerden ilaç teminine ilişkin protokol imzalandı. 1 Ekim’den itibaren yürürlüğe giren protokol, eczacı kamuoyunda çok konuşuldu. İstanbul Eczacı Çalışma Grubu (İSEÇ Grup) da protokole ilişkin bir dizi eleştirilerin yer aldığı bir duyuru yayınlayarak tepkisini ortaya koydu.
31/10/2020
Türk Eczacılar Birliği: “Sağlık Bakanlığımız aşı temini sürecinde yoğun çaba sarf etmiş olsa dahi, pandemi nedeniyle ortaya çıkan aşı talebinin karşılanamamış olmasının sorumlusu Birliğimiz değildir.”
23/10/2020
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan: “E-nabız sistemine göre aşı yaptırma hakkı olduğunu gören hastalar aile hekimliğine gidip Reçetem sistemi üzerinden yazılmış elektronik reçetelerini alarak aşı yaptırabilecekler. Söz konusu elektronik reçete ile eczanemize gelen her hasta için grip aşısını sistemden ayrı olarak talep edeceğiz. Bu aşı COVID-19 ilaçları gibi artık stratejik konumda. Sistem bundan sonra kurallara bağlı. Aşılar öncelikle E-nabız sistemi üzerinden belirlenen riskli gruplara yapılacak. Gelen aşının karekodu bile hasta adına ayrıca düzenlenecek.”
20/10/2020
İzmir Aliağa’da bir eczanede reçetedeki fiyat farkından dolayı eczane çalışanlarına hem sözlü hem de fiziki şiddet uygulandığını açıklayan İzmir Eczacı Odası şu sözleri söyledi “Değerli meslektaşımız ve eczane çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, sağlıkta şiddetin son bulmasını diliyoruz. Ayrıca, İzmir Eczacı Odası olarak sürecin her aşamasında meslektaşımızın yanında olacağımızın ve gelişmelerin takipçisi olacağımızın da bilinmesini istiyoruz.”