Veteriner

02/07/2021
Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) tarafından yayınlanan son rapora göre, gıda değeri taşıyan hayvanlarda antibiyotik kullanımı azaldı ve oran artık insanlara kıyasla daha düşük.
24/04/2021
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Eroğlu, kamuda beşeri sağlık sınıfı personeli için uygulanan fiili hizmet zammı ve iyileştirmelerinden veteriner hekimlerin de yararlandırılması gerektiğini vurguladı.
27/01/2021
ABD’de ve İngiltere’de yapılan araştırmaya göre, evcil hayvanların da Covid-19 aşısına ihtiyacı olabileceği açıklandı. Hayvanların aşı olmamasının “halk sağlığı için uzun vadeli önemli bir risk” konusunda uyarıda bulunan bilim insanları, evcil hayvanlara aşıyı vermenin virüsün daha fazla yayılma riskini azaltmak için bir "önlem" olduğunu ileri sürdü.
20/01/2021
TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, Genel Sekreter H. Haluk Aşkaroğlu ve Merkez Konseyi Muhasibi Enes Gazi Atıcı, Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Sabahattin Aydın ile Sayın Prof. Dr. Emine ALP Meşe’yi makamlarında ziyaret etti.
15/01/2021
Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) “Veteriner hekimler Covid-19 aşısında öncelikli gurup içerisinde yer almalıdır.” diyerek açıklamalarda bulundu.
15/01/2021
Kocaeli Veteriner Hekimleri Odası, Covid-19 aşılaması ile ilgili açıklama yaptı. Kocaeli Veteriner Hekimleri Odası, yaptığı açıklamada, Covid-19 aşılamasında veteriner hekimlerin öncelikli grupta yer alması gerektiğini vurguladı.
01/01/2021
Kayseri’de Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Veteriner Fakültesi Patoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latife Çakır Bayram, '3'üncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi'nde inceleme yaptığı penguenlerden birisinin göz lezyonunda 5 farklı bakteri keşfetti. Prof. Dr. Bayram, "Mikrobiyolojik çalışmalarda 5 farklı cins, tür ya da taxa grubu elde etmiş durumdayız. Bu da demektir ki şu anda bizim izole ettiğimiz bakteriler dünyada henüz sınıflandırılmamış ve tanımlanmamış." dedi.
24/12/2020
Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu ‘Tek Sağlık Politikasını’ anlattı.
23/12/2020
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi, Samsun’da ‘Kendini sokak hayvanlarına adadı veterinerlik okudu’ başlığı altında yazılı, görsel ve sosyal medyada çıkan haberlere ilişkin açıklamalarda bulundu.
22/12/2020
Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse “İlimizde veteriner hekimler filyasyon ekiplerinde görev yapmaya başladı.” dedi ve şöyle devam etti: “Veteriner Hekimler fiili hizmet verilirken sağlık çalışanlarının dışında tutulmuştu, pandemi bize öğretti ki veteriner hekimler bu işin dışında olamaz.”