Emine Özden Gezer

Yazarın Yazıları

Sonbaharın gelmesi,  havaların soğuması  ve okulların açılması ile birlikte toplu yaşam alanlarında daha fazla zaman geçirmeye , daha kalabalık ve kapalı ortamlarda kalmaya başladık. Bu durum da  gerek çocuk, gerek yetişkinlerden soğuk algınlığı tarzında şikayetlerin artmasına neden oldu.

Sağlıklı bir gelecek sağlıklı nesiller ve dolayısıyla sağlıklı bireyler sayesinde var olabilir. Sağlığın temel yapı taşını da sağlıklı beslenme oluşturur. Sağlıklı beslenme doğduğumuz andan itibaren gerçekleştirilmesi gereken bir eylemdir. Hayata gözlerimizi açtığımız andan itibaren annemizin kucağında sevgi, güven dolu, sıcacık ortamında ilk karşılaştığımız besinimiz anne sütü olmalıdır.

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte artan hava sıcakları insan sağlığı için bazı risk faktörlerini de beraberinde getiriyor maalesef.

1919 yılı Mayıs ayının on altısında bir gemi ayrıldı İstanbul’dan. Bu geminin yükü ağırdı. Bir milletin kurtuluş umutlarını yüklediği, düşünceli, kaygılı ama bir o kadar kararlı  Mustafa Kemal ‘in gemisiydi ‘’O’. Savaşlardan, hastalıklardan yorulmuş bu millet umutlarını yükleyerek uğurlamıştı bu gemiyi.

Tarihsel süreçte aşı kararsızlığı

Aşıların bulunması ile birlikte gerçekleşen bağışıklama çalışmaları ve temiz içme sularının temini, 20. Yüzyılın en önemli halk sağlığı uygulamaları olmuş ve dünya halk sağlığı açısından muazzam başarılar elde edilmesine olanak vermiştir. Keza bazı bulaşıcı hastalıklar yeryüzünden tamamen silinmiştir.

Bebeklerin aşılanmayla ilgili serüveni daha doğmadan, annelerinin karnında başlar. Gebelik döneminde anne adayımıza 20-36 gebelik haftaları arasında yaptığımız tetanos aşısı, mevsimine göre önerdiğimiz influenza (grip) aşısı ve hepatit B (sarılık) aşıları ile başlamaktadır.

Tüm dünyada yaklaşık bir yılı aşkın süredir coronavirüs ile meydana gelen pandemi sürecinin içerisinde bulunmaktayız. Bu süreçte maalesef toplum olarak oldukça sıkıntılı günler yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. 21.

İnsanlık tarihi varoluşundan bu yana birçok sorunla karşılaşmış olsa da temelde yaşamsal varlığını tehdit eden üç büyük sıkıntı ile karşı karşıya kalmıştır. Savaşlar, açlık/kıtlıklar ve bulaşıcı/salgın hastalıklar. Her üç durum da toplum sağlığı oldukça olumsuz yönde etkilemiş ve yüz binlerce insanın yaşamlarının sona ermesine neden olmuştur.