137 Kübalı uzman doktor Venezuela’da

Venezuela hükümetinin ve halkının coronavirüse karşı mücadelesine destek olmak için başkent Caracas’a gelen Kübalı 137 uzman doktor çalışmalara başladı.

Granma gazetesinde yer alan habere göre, Simon Bolivar Havaalanında resmi olarak karşılanan Kübalı doktorlar, Venezuela Sağlık Bakanı ile görüştüler. Miranda eyaleti ve virüsten en çok etkilenen La Guaira eyaletindeki güncel durum ile ilgili bilgilendirildiler. Kübalı heyet Venezuelalı doktorlar ile birlikte virüse karşı en savunmasız olduğu düşünülen yerlerde çalışmalar yürütecek.

MARTİ VE FİDEL DEVRİMLERİNİN SAĞLIK ANLAYIŞI

Kübalı doktor Magaly Queiro Fernández, Küba’nın sağlık alanındaki esirgemeyen, uzaklığı, farklılığı, tehlikeyi göze alan bu dayanışmacı ve işbirlikçi anlayışının Jose Marti ve Fidel Castro Devrimlerinin bir sonucu olduğunu söyledi.

MADURO HÜKÜMETİNİN ÖNLEMLERİ

Venezuela COVİD-19’a karşı temel önlemleri almış durumda. Öncelikle gönüllü sosyal ve kolektif karantina radikal şekilde uygulanmaya çalışılıyor. Radikal karantina önlemleri ile virüsün hızlı yayılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

İkinci olarak, evlere gidilerek yaygın
tarama ve test çalışması yürütülüyor.

Diğer bir etkili yöntem ise yetkililere sürekli ulaşılabilen aktif bir hattın olması. Geçen cumadan bu pazartesiye kadar 11 milyondan fazla kişi bu hat üzerinden yanıtlanmış. Ayrıca 18 bin 365 kişi ziyaret edilmiş, 135’i hastaneye götürülmüş.

ABD YAPTIRIMLARINA KARŞI ULUSLARARASI VİCDAN

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, önceki akşam ulusa seslendiği konuşmasında, ABD’nin yaptırımlarını kınayarak, bu yaptırımlara karşı uluslararası bir vicdanın yükseldiğini vurguladı.

Diğer yandan Maduro iki gün önce coronavirüse karşı mücadelede etkili bir önlem paketi açıklamıştı. Buna göre, altı ay boyunca işten çıkarmalar yasaklanmış, işçi maaşları konusunda devlet devreye girmiş, tüm kiralar ertelenmiş ve kredi tahsilatları beklemeye alınmıştı.