medikritik.com
Haberler

COVİD-19 aşısı için mücadele eden bir Türk: Uğur Şahin

Almanya’da corona virüse karşı aşı çalışmaları yürüten Prof. Dr. Uğur Şahin’in biyoteknoloji şirketi Pfizer ile iş birliği yaptı. Aşı, fareler üzerinde test ediliyor

Bu hafta Almanya’da corona virüse karşı aşı çalışmaları yürüten Prof. Dr. Uğur Şahin’den söz edeceğiz. Financial Times’ta yer alan habere göre BioNTech, Mainz, Almanya’da bir laboratuarda farelerde bir corona virüs aşısını test ediyor. Ocak ayının ortalarında, immünolog Uğur Şahin, İngiliz tıp dergisi Lancet’te, Çin’in Hubei eyaletindeki Wuhan’da ortaya çıkan yeni bir virüs hakkında bir makale okudu. Hastalığın altı kişilik bir aile arasında nasıl yayıldığını özetleyen bu makalede, hastalığın bir salgın haline gelmesi ve küresel olarak yayılma ihtimalinden hiç bahsedilmemişti. Yakın bir arakadaşı ve meslektaşı Dr. Şahin’in bunu hemen gördüğüne dikkat çekti. Günler sonra 54 yaşındaki Prof. Şahin, Almanya’nın Mainz şehrindeki biyoteknoloji şirketi BioNTech’in yönetim kuruluna bir e-posta gönderdi. Yönetim kurulu üyeleri “Önceki salgınlardaki deneyimli uzmanlar bunun da gelip geçeceğini belirttiler. Ancak Dr. Şahin “ Hayır, bu sefer farklı ” diyerek bu konuya dikkat çekti.

HABERCİ RNA DEVREDE

Ölümcül corona virüs salgını ve aşı geliştirme yarışı ile bu durum değişti. Prof. Sahin’in 2008 yılında eşi, ve immünolog olan Dr. Özlem Türeci ve eski profesörü Christopher Huber ile kurduğu BioNTech, aniden medyanın ilgi odağı oldu. Bu şirket ve burada çalışan bilim insanları insan hücrelerinin protein üretmesi için talimatlar taşıyan haberci RNA (mRNA) konusunda uzman. BioNTech’in ticari baş sorumlusu Sean Marett üretmesi onlarca yıl alabilen düzenli aşıların aksine, bir mRNA aşısı teorik olarak bir DNA şablonundan laboratuvarlarda hızlı ve ucuz bir şekilde üretilebileceğine dikkat çekti. MRNA aşıları, bağışıklık tepkisi üretmek için vücuda antijenler sokmak yerine, hastalıkla savaşan proteinlere çevrilebilen bir hücreye genetik bilgi gönderir.

BioNTech, son birkaç hafta içinde dünyanın dikkatini çeken mRNA odaklı üç şirketten birisidir. Çinli grup Fosun Pharma ve Pfizer ile birkaç gün içinde geliştirme anlaşmaları imzaladılar. Mainz’daki bir laboratuvarda fareler üzerinde potansiyel bir corona virüs aşısını test ediyorlar ve insanlar üzerinde yapılan deneylerin Nisan ayı sonunda başlaması planlanıyor. Ancak ürünün birkaç ay içinde piyasaya sürülmesi için ABD, Avrupa ve Çin düzenleyicilerinin onay süreçlerini hızlandırması ve büyük klinik araştırmalar için şartlardan feragat etmesi gerekiyor.

Hala dağ bisikleti ile işe giden ve günlerini genellikle dikkatli bir şekilde planlayan Prof. Dr. Şahin, güne Çin’deki ekiplerle telekonferans görüşmeleri ile başlıyor. Washington’daki Epidemik Hazırlık Koalisyonu gibi araştırma enstitüleri, düzenleyiciler ve kriz koordinatörleri ile görüşmeler gerçekleştiriyor.

400 KİŞİLİK EKİP

Mr. Marett, Prof. Sahin’in COVİD-19 araştırmasına 400’den fazla personelini hemen ayırarak eğrinin önüne geçtiğini vurguladı. BioNTech bu konuda ilerleme kaydederse çalısan sayısının artacağı aşikar. Prof. Dr. Şahin, iki olası senaryo ile karşı karşıya kalacağımızı vurguluyor: Ya çok hızlı bir pandemik salgın, ya da gelecek 16 ila 18 ay sürecek olan uzun süreli bir epidemik salgın. Şahin umudunun ikincisinden yana olduğuna dikkat çekti.

PFIZER VE BIONTECH IŞ BIRLIĞI

COVİD-19 enfeksiyonunu önlemek için BioNTech’in mRNA tabanlı aşı adayı BNT162’yi Pfizer’le iş birliği içinde geliştirmesi planlanıyor. Şirketler, tarafların hemen birlikte çalışmaya başlayabilmeleri için bir Malzeme Transferi ve İş Birliği Anlaşması imzaladılar.

İş birliği, BioNTech’in Nisan 2020’nin sonuna kadar klinik testlere girmesi beklenen potansiyel birinci sınıf COVID-19 mRNA aşı programı olan BNT162’nin gelişimini hızlandırmayı amaçlıyor. Pfizer ve BioNTech’in influenza önlenmesi amacıyla mRNA bazlı aşılar geliştirmek için de 2018’de iş birliği yapmıştı.

Ayrıca 13 Mart 2020’de Pfizer, biyofarmasötik endüstrisini COVİD-19 ile mücadele etmek için eşi görülmemiş bir işbirliği yapma konusunda şirkete katılmaya çağıran beş maddelik bir plan yayınladı. Buna ek olarak ben Dr. Şehime G. Temel bir dünya halk sağlığı sorunu haline gelen COVİD-19 pandemisi için ülke liderlerine global bir plan yapması ve birleşme çağrısında bulunuyorum. Lütfen daha da geç kalmadan birlikte bir mücadele stratejisi belirleyin.

ŞEHİME G. TEMEL

İlgili Haberler

Yorum Yap