medikritik.com
Haberler

Genel Sağlık İş: Koronaya karşı başarı kamu ile gelecek

Genel Sağlık İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, coronavirüsle mücadelenin kamusal hizmetin kapsam ve niteliklerine yönelik olarak her şeyin yeni baştan ele alınmasını gerektirecek bir durum yarattığını söyledi.

Genel Sağlık İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız sağlıkta özelleştirmeye öncelik veren ülkelerin coronavirüsle mücadelede çöktüklerini, kamusal sağlık hizmetinin başarı kazanacağını söyledi.

Zekiye Bacaksız, coronavirüsle mücadelenin, kamusal hizmetin kapsam ve niteliklerine yönelik olarak her şeyin yeni baştan ele alınmasını gerektirecek bir durum yarattığını belirtti. Bacaksız, şöyle konuştu: “Sağlık hizmetleri bu konuda tam bir turnusol işlevi görecektir. Kamusal niteliği yüksek ülkelerde süreç hem daha iyi yönetilmiş hem de geleceğe dair umut vermiştir. Kamusal sağlık hizmetinden uzaklaşarak, sağlıkta piyasalaşmayı önceleyen, başta ABD olmak üzere özelleştirme sürecinde doludizgin giden ülkeler, sağlık hizmetinin sunumunda tam bir çöküş yaşamaktadır. Özel sağlık sigortalarında da gerçek farklı değildir. Özel sağlık sigortalarının salgın dönemlerinde yapması gereken ödemeler minimize edilmiştir. Başta test maliyetleri olmak üzere bu çerçevede yapılan ödemeler yüksek katkı payları ile gerçekleştirilebilmektedir.”

Bacaksız, özel hastanelerin ise bu sınavdan sıfır aldıklarını söyledi: “Özel Hastaneler, hastaneye gitmekten korkan özel hastalarını kaybederken, salgın ile mücadelede de hiçbir katkı koyamamışlardır. Daha da ötesi bazıları, personelini ücretsiz izine çıkarmak zorunda kalmıştır.”

‘HEDİYE’ İSTEMİYORUZ ÜCRETLER YÜKSELTİLSİN

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamada “Sağlık personelinin ek ödemelerinin üç aylık zaman diliminde tavanın yüzde 100 oranında olacağını” ifade ettiğini hatırlatan Bacaksız şunları söyledi:

“Salgın koşullarında, sağlık çalışanlarının çalışma süre ve koşullarında normalin çok ötesinde bir çalışma tempo ve süresi ortaya çıkmaktadır. Sağlık çalışanları gece gündüz demeden fedakarca hizmet sunmaya çalışırken, döner sermaye ve performans üzerinden vaatte bulunulması kabul edilemez. Sağlık çalışanlarına vaat edilen geçici ek ödeme primi bir kazanım değildir. Özünde karşı çıktığımız döner sermaye, performans uygulaması üzerinden ‘hediye’ verilmesi kabul edilemez. Ayrıca bu uygulama, karşı çıktığımız döner sermaye uygulamasındaki eşitsizliği daha da derinleştirmekten ve meşrulaştırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Ayrım yapmaksızın tüm basamaklarda tüm sağlık çalışanlarını kapsayan düzenlemeler hayata geçirilmeli, genel bütçeden maaş artışı sağlanmalı.”

‘KORUYUCU EKİPMAN EKSİKLİĞİ GİDERİLSİN’

Sağlık çalışanlarının coronavirüsle mücadelede ciddi eksiklikleri olduğunu da belirten Zekiye Bacaksız şu bilgileri verdi: “’Sağlık personelimiz içinde coronavirüse yakalananlar var’ açıklaması yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, ‘Malzeme eksikliği yok, Bu söylentiler kasıtlı çıkarılıyor’ sözleri gerçekleri yansıtmamaktadır. Sağlık Bakanına soruyoruz; virüse yakalanan sağlık çalışanları nasıl yakalanmıştır? Sağlık çalışanlarına tam donanımlı koruyucu ekipman ve eğitim verildi mi? Bunlar için geç mi kalındı? Yurdun dört bir yanında hizmet veren sağlık çalışanlarından tıbbi malzeme yetersizliği (eldiven, önlük, tıbbi maske, yüz koruyucu, gözlük, sıvı sabun, alkol bazlı el antiseptiği) konusunda şikayetler gelmektedir. Ayrıca hastanelerde varsa bile, idareciler tarafından koruyucu tam donanımlı tıbbi ekipmanların kısıtlı verildiği yönünde sağlık çalışanlarından bildirimler gelmektedir.

“Sağlık personelinin yaşam hakkı öncelikle korunmalıdır. Sağlık personeli hasta olursa sağlık sistemimiz çöker. Sağlık Bakanlığı tarafından çağrılarımız dikkate alınıp eksiklik ve aksaklıkların giderilmesi için tüm sağlık hizmeti sunulan kurumlarda denetimlerin artırılması yaşamsal önem arz etmektedir.

“Genel Sağlık-İş olarak coronavirüs bulaşan sağlık personelinin bulaş nedenlerinin araştırılarak raporlanmasını, iş kazası kapsamına alınmasını, sadece hastaneler değil, tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında gerekli koruyucu tam donanımlı ekipman ve malzeme eksikliklerinin bir an önce giderilmesini, talep ediyoruz.”

AYDINLIK ANKARA

İlgili Haberler

Yorum Yap