medikritik.com
Haberler

Giresun’da İlk Defa Yapılan Beyin Anjiyosu İle Hasta Felçli Olmaktan Kurtarıldı!

Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesine ani gelişen beden sağ yarısında felç rahatsızlığı ile başvuran hastanın yapılan değerlendirmesinde beyine giden atardamarın tıkandığı tespit edilerek Girişimsel Radyolog Dr. Öğr. Üyesi Tümay Bekçi’nin anjiyografik olarak yaptığı pıhtı temizlenmesi operasyonuyla sağlığına kavuşması sağlandı.

Yakınları tarafından ani gelişen felç ve bilinç bulanıklığı nedeniyle hastanemiz acil servisine getirilen 68 yaşında erkek hasta, acil serviste Nöroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi İrem İlgezdi tarafından yapılan ilk müdahalenin ardından anjiyografi ünitesine alındı. Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Tümay Bekçi anjiyografi ünitesinde hastaya kasıktan yaptığı anjiyografi işlemi ile hastanın beynine ulaşarak burada tıkanmış olan beyin atardamarına müdahale etti. Atardamardaki pıhtının temizlenmesi sonrasında hastanın felç bulguları geriledi ve taburcu edilene dek izlem amacıyla yoğun bakımda takibe alındı.

Tıkanan beyin damarına müdahale eden Radyoloji Kliniği Öğretim Üyemiz Dr. Öğr. Üyesi Tümay Bekçi yaptığı açıklamada; uygulamanın Türkiye’de sayılı merkezlerde yapılabilen bir işlem olduğunun altını çizerek, kasık damarlarından hastanın atardamarına giriş yaparak sadece damar içerisinden anjiyografi eşliğinde ilerleyerek beyinde tıkanan damarın tespit edildiğini, sonrasında tıkanan damara “trombektomi” işlemi uygulayarak hastanın felç bulgularının tedavi edildiğini, Giresun’da ilk defa uygulanan bu işlemi yapmış olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. İnmenin çok sık görülen bir hastalık olduğunu anlatan Bekçi, bu hastalığın kalp krizi gibi beyin damarlarının tıkanmasıyla kendini gösterdiğini ve hastaların felç olmasına sebep olduğunu ancak hastanemizde yapılan bu girişimsel işlem ile gelişmiş olan felç tablosunun hızlı bir şekilde düzeltilme olasılığının sağlandığını belirtti. 

Dr. Öğr. Üyesi Tümay Bekçi, Girişimsel Radyolojinin tıbbın gelişen ve teknolojik yüzü olduğunu vurgulayarak kendilerine Giresun’da bu hizmeti verme imkânı sağlayan tüm Hastane ve Tıp Fakültesi yöneticileri, İl Sağlık Müdürlüğü, anjiyografi ve girişimsel radyoloji ekibine, ayrıca işlem endikasyonunu koyan Nöroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi İrem İlgezdi’ye teşekkür etti.

İlgili Haberler

Yorum Yap