medikritik.com
Haberler

Yeni nesil dolandırıcılık: Tılsımlı kitap

Kendisini spritüel yaşam danışmanı olarak tanıtan Tuğçe Işınsu son kitabıyla gündemden düşmek bilmiyor. Kitabın tılsımlı olduğunu ve sadece sahibine özel olduğunu belirten Işınsu kitabın kimseyle paylaşılmamasını, paylaşılırsa tüm işlevlerini kaybedeceğini söylüyor.

Türkiye’de ilk ve tek tılsımlı kitap yazarı olduğunu iddia eden Işınsu kitabının listelerde 1 numara olduğunu ve kısa bir sürede 111 baskı yaptığını söyledi.

KARGOYLA GELEN TILSIM

Kitap yazarlığının yanında adına dua olumlama dediği bir tür spirütüel kavramlardan beslenen Işınsu Türkiye’nin dört bir yanına şifa, para, bereket ve aşkı, kargoyla gönderiyor. Klasik bir zarfın üzerine el yazısıyla yazmış olduğu kendi deyimiyle olumlamaları insanların çaresizliklerinden beslenerek, gelişmiş olan ticari zekasıyla pazarlayan Işınsu sosyal medyayı etkin kullanarak reklamını tüm mecralarda yapıyor.

Tuğçe Işınsu kişisel sosyal medya hesaplarından tılsım dağıttığını iddia ediyor

TANSİYON HASTALIĞINA İYİ(!) GELİYOR

Işınsu kişisel sosyal medya hesaplarından yayınladığı ve okuyucularına ait olduğunu söylediği mesajlarda birbirinden ilginç örneklere rastlanıyor. Bir okuyucu kitabı ensesine tuttuktan sonra hiçbir tıbbi müdahale olmadan tansiyonun düştüğünü, bir diğeri ise normalde 16 saat sürmesi gereken ve ölüm riskinin çok yüksek olduğu bir ameliyatın kitap geldikten sonra 6 saatte bittiğini ve çok başarılı geçtiğini söylemekte. Işınsu bu yorumlara itiraz etmeyip kişisel sayfasından paylaşmakta ve kitabın tılsımı olduğunu yinelemekte.

KİŞİYE ÖZEL KİTAP

Kitabı okuyanların ama sadece para vererek alıp okuyanların ve hiç kimseyle paylaşmayanların ne isterlerse olacağını iddia eden Işınsu kitapta 6 adet tılsım olduğunu ve bu tılsımlardan sadece kitabı satın alanların faydalanabileceğini yazıyor. Hangi kitabı kimin aldığını bilmese de kişiye özel olduğunu iddia ediyor. Kitabı getiren kargocunun kitaba dokunmasının tılsımını etkilemeyeceğini, ama satın alan kişinin kitabı bir başkasına dokunması için dahi verdiğinde kitabın tüm işlevini kaybedeceğini söylüyor. Kitap kendi kendine ona dokunanın kim olduğunu hissedecek tılsımda olduğunu söylemese de ima ediyor.

İŞ BULUYOR, CEBİNE PARA KOYUYOR

Kitap hakkında çokça paylaşılan bir konuda işsizliğin had safhaya ulaştığı ülkemizde iş bulma yeteneği. Okuyuculardan gelen mesajlara göre kitabı alıp, ona sımsıkı sarıldığınızda başvuru yapmamış olsanız bile hatta istediğinizden çok daha yüksek bir maaşla iş buluyorsunuz. Ayrıca kitabı son paranızla alırsanız eğer ertesi gün nereden ve nasıl geldiğini bilmediğiniz bin lira gibi bir tutar kendiliğinden cebinize giriyor. Bu kitap dünyada ki tüm dertlerin çözümü gibi lanse ediliyor.

Işınsı tarafından okuyucu mesajları olduğu iddia edilen bu tarz görüntüler sık sık paylaşılıyor

ÇOK SATANLAR SAHTEKARLIĞI

Işınsu sadece dua olumlara ve spritüel yaşam koçluğuyla kalmayıp bir pazarlama dehasını kıskandıracak türde yöntemler geliştirmekte de ustalaşmış. kitabın 111. baskıya girdiğini ısrarla yineleyen Işınsu baskı sayısını fazla göstermek için kitabın baskıya giren toplam adetlerini düşük tutuyor. Normal şartlarda birinci baskıda 10 bin adet basılması gereken kitap, ilk baskıya sadece 520 adet girerek totalde az, fakat art arda yeni baskılardan basılmasından dolayı baskı sayısında yüksek görünerek çok satanlar algısını oluşturmaktadır.

SPRİTÜEL ‘KOÇ’LAR

Toplumda çaresizlikten nemalanan yahut kısa yoldan zengin olmak isteyenlere ümit tacirliği yapan bu kişilere karşı sağlık bakanlığının bir an önce yaptırım uygulaması gerekiyor. Yoksa ilaç kullanmadan tansiyon düşüren, tüm tıbbi yöntemleri yok sayarak kanseri iyileştirdiğini iddia eden bu sözde spritüel koçlardan hızla türemeye devam edecek.

Yorum Yap