medikritik.com
Köşe Yazıları

Soner Yalçın ve Kırmızı Kedi Yayınevi yöneticileri intihal iddialarına yanıt vermelidir!

teyit. org sitesi Soner Yalçın’ın “Kara Kutu:Yüzleşme Vakti” kitabında 30 farklı kaynaktan 36 intihal yaptığını saptadı. İntihallerden biri de bana ait bir yazıdan yapılmış. İntihal (Aşırma) çok önemli bir hukuksal ve etik sorundur. Gerek Soner Yalçın gerekse Kırmızı Kedi Yayınevi yetkililerinin (Haluk Hepkon, Enis Batur, Mehmet Ali Güller başta olmak üzere) ivedilikle bu ciddi iddialara yanıt vermesi gerekir.

Kendi internet sitemde Aralık 2013’te yayımladığım “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK Yerli İlaç İçin Neden Bu Kadar Geç Kaldı?” başlıklı yazımdan kısımlara kitabın beş sayfasında (485, 486, 487, 492, 493) rastlanıyor. Özellikle 486. ve 487. sayfaların birebir bu yazıdan alıntılarla derlendiği anlaşılıyor. Ancak ismim herhangi bir yerde belirtilmediği gibi, siteye kaynakçada rastlamak da mümkün değil.

Kara Kutu kitabındaki tüm intihalleri görmek için tıklayınız ⬇️

 Ali Rıza ÜçerTıp Kurumu Genel Sekreteri

1 Yorum

Avatar
Arif Yayla 23 Mart 2020 at 14:55

Aydınlık Gazetesi, Ekşi Sözlük ve Medikritik’te yayımlanan BİLGİ HAZIMSIZLIĞI SENDROMU başlığını taşıyan yazımdan bir alıntıyı dikkatinize sunmak isterim. Yorum sizin. Saygılarımla.

“Bence gazeteci yazar Soner Yalçın “bilgi hazımsızlığı sendromu” ile baş etmeye çalışıyor. (Bu sendromu ben uydurdum ama uydu sanırım.) Hani ‘değerli’ besinlerle beslenmeye çalışırız da kimimizin bünyesi söz konusu besinleri sindiremez, tam tersine zarar verir ya bedene, işte anlatmaya çalıştığım o. Yalçın birçok şey derlemiş, belki çoğunu okumuş(!), hepsini bir çuvala koyup karıştırmış, sonra da Allah ne verdiyse yazmış. Okuduklarını hazmedememiş yani. Hazmetseydi alıntıları numaralandırırdı. Yararlandığı kaynakları sıralamış ama yalancıktan. Dipnotlara baktığınızda da ‘atıf’ kurallarına uymuyor. Hani Yılmaz Özdil de kaynak göstermemişti ya adı şirazede olan kitabında, aynen onun gibi!”

Yanıt

Yorum Yap