Haberler

02/12/2022
Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle acillere başvuruların 3-4 kat arttığına işaret ederek maske kullanımı ve kapalı ortamların havalandırılması konusunda uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Yavuz, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın Kovid, RSV ve influenzayı aynı anda test edebilecek üçlü PCR testlerinin kullanıma gireceği yönündeki açıklamasıyla ilgili de, "Etkenin hangi virüs olduğunu erken evrede tespit edebilirsek hastaneye yatış ve ölümlerin de önüne geçilebilir" dedi.
02/12/2022
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "SMA Bilim Kurulu, SMA hastalarında etkisini göstermiş ikinci bir ilacın kullanımını önerdi. Bu ilacın kullanımı için gerekli işlemleri başlattık" dedi.
02/12/2022
İzmir'de eşini kadın doktorun muayene etmesini isteyen M.A.K. tarafından darbedilip burnu kırılan kadın doğum asistanı Furkan Balcı’ya (29), olay sonrası verilen geçici hekim raporunda kafa travması teşhisi konulduğu belirtildi. Balcı'nın polisteki ifadesinde ise "Beni itti. Üzerime yürüyünce ben de kendimi korumak için onu ittim. Sonrasında yüzüme yumruk attı. Dengemi kaybettim" dediği ifade edildi.
02/12/2022
Beyin kanaması geçiren hastayı özel bir firmaya ait ambulansla Van'dan İstanbul'a naklederken Erzincan'da yakalanan "sahte doktor", sevk edildiği savcılıkça serbest bırakıldı.
02/12/2022
Elazığ'da, evinde ölü bulunan hemşire Şevval Gazel Bulut'un (25), yaklaşık 3 hafta önce işinden istifa ettiği, olaydan 1 gün önce de arkadaşına damar yolu açtırarak eve gittiği, yapılan otopsisinde ise vücudunda yüksek dozda kas gevşetici olduğu tespit edildi. Bulut'un 3 ay önce ayrıldığı erkek arkadaşının cep telefonuna el konularak incelemeye alınırken, ortaya çıkan son görüntüsünde yanında bulunan ve 'kızım' dediği köpeği de yakınlarına teslim edildi.
02/12/2022
İzmir'de görev yaptığı hastanede doktoru darbettiği iddiasıyla gözaltına alınan kişi adliyeye sevk edildi. Olayın yaşandığı Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde iş bırakma eylemi yapılırken, Hekim Birliği sendikası yaptığı açıklamada sağlıkta şiddete tepki gösterdi.
01/12/2022
KLİMİK Derneği HIV/AIDS Çalışma Grunu Başkanı Prof. Dr. Halis Akalın 1 Aralık Dünya Aids Günü açıklamasında bulundu.
01/12/2022
Muğla'da ek işinde kullandığı kamyonla kaza yapıp, hayatını kaybeden ambulans şoförü Murat Balcı (45) için görev yaptığı Bursa'daki İnegöl Devlet Hastanesi'nde tören düzenlendi, mesai arkadaşları gözyaşı döktü.
01/12/2022
İzmir’de bir hasta yakını, kadın doğum uzmanı erkek olduğu için doktora saldırdı. Burnu kırılan Dr. Mücahit Furkan Balcı kafa travmasına bağlı hayati risk nedeniyle hastanede gözetim altına alındı.
01/12/2022
Lecanemab isimli ilacın üçüncü aşama klinik denemelerinde, Alzheimer hastalığının neden olduğu beyin tahribatını yavaşlattığı belirlendi.