Haberler

28/11/2020
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Usta "Covid-19 vaka sayılarını tersine çevirmek için aşı şart, başka hiçbir şansımız yok. Aşılar yapılmaya başladıkça kendimize gelmeye başlayacağız, normalimize döneceğiz." dedi.
28/11/2020
Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hatipoğlu "Zatürre dünyada her yıl 5 yaşın altındaki 800 binden fazla, yani günde yaklaşık 2 bin 200 çocuğun hayatına mal olmaktadır." dedi.
28/11/2020
Akraba evliliği yapan 200 aileyi genetik taramadan geçiren Türk bilim insanları, zeka ve kas yapısını etkileyen çocukluk çağı nörolojik hastalıklarla ilişkili 21 yeni aday gen tespit etti.
28/11/2020
AB'nin onay için yetkili kurumu Avrupa İlaç Kurumu, henüz hiçbir şirketin onay başvurusu yapmadığını bildirdi.
28/11/2020
Akdeniz Üniversitesinde aşı için ilk gönüllü olan Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan’a ikinci doz uygulandı. Özkan, iki haftalık süreçte herhangi bir yan etki yaşamadığını, kendisini gayet dinç ve sağlıklı hissettiğini söyledi.
28/11/2020
SMA Bilim Kurulu "Mevcut verilerin fayda-zarar oranı konusunda yetersiz olması, hastalığın etkinliği bilinen bir tedavisinin zaten uygulanması ve Covid-19 salgını sürecinde bağışıklığın baskılanmasının ölüm riskini artırabileceği gerekçeleriyle gen tedavisi uygulamasının şu an için uygun olmadığı, gelişmelerin takip edileceği" yönünde görüş belirtti
28/11/2020
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, sosyal medya hesabından “Testim pozitif çıktı, ama semptomlarım çok hafif, kendimi kötü hissetmiyorum. Filyasyon ekibinin getirdiği ilacı şimdi kullanmam gerekir mi? Durumumda kötüleşme olursa başlasam olmaz mı?” sorusunu cevapladı.
28/11/2020
Son yıllarda televizyon programlarında oldukça artan 'sağlık' formatlı programlarda fikirlerine danışılmak için çağırılan doktorlardan para alındığı iddia edildi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi (ÇAPA) Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu sosyal medya hesabından Ebru Akel'in Show Tv'de yayınlanan 'Kendine İyi Bak' programına konuk olarak çıkması için 6.000 TL istendiğini duyurdu.
28/11/2020
“Vitaminler ve takviye edici gıdalar neden sağlık profesyonellerinin gözetiminde olmalı?” sorunusun cevabını Türk Eczacıları Birliği açıkladı.
28/11/2020
Tabip odaları, hekim dernekleri ve grupları: “Türk hekimlerinin, Anayasal Meslek Kuruluşu TTB, bugün bölücü emellere hizmet eden kişi ve kuruluşlarla temas içinde ve her fırsatta ülkemizi dış devletlere şikâyet etmek için bahane arayan, bunu da demokrasi maskesi altında yapan bir kadro tarafından yönetiliyor.”