Diş Hekimi

16/11/2020
Hasan Can Kaya’nın “Konuşanlar" programının bir bölümünde diş hekimliği mesleğine "dandik meslek" demesi sosyal medyada tepkilere yol açtı. Birçok diş hekimi ve sosyal medya kullanıcısı bu olaya tepki gösterdi.
11/11/2020
Filyasyon ekiplerinde görev yapan sağlık çalışanları tüm zorluklara rağmen görevlerini yapmaya devam ediyorlar. Ancak Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre Ankara’nın Çankaya İlçesindeki bir filyasyon ekibinde görev yapan ve isminin açıklanmasını istemeyen diş hekiminin iddiaları skandal nitelikte.
09/11/2020
Türkiye’de üniversite sınavlarında 700 bin, 800 bininci olup yurt dışında tıp fakültesi, diş hekimliği gibi bölümlere yatay geçiş yapan öğrenciler olduğu doğrulandı. Bu akılalmaz olaya Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) de tepki gösterdi. TDB: “Bu kanunsuzluğa, bu eşitsizliğe, alın terine karşı yapılan haksızlığa, eğitimde fırsat eşitliği ilkesine yapılan hukuksuz müdahaleye sessiz kalmayacağımızı kamuoyuna duyururuz.”
03/11/2020
İzmir depreminde yıkılan Rıza Bey Apartmanı'nda oldukları söylenen 2 diş hekiminin sabah saatlerinde cansız bedenlerine ulaşıldığı öğrenildi. Aslı Taner ve Zarife Doğan isimli diş hekimlerinin acı haberini alan aileleri yasa boğuldu.
02/11/2020
İzmir’de meydana gelen depremde 4 sağlık çalışanı yaşamını yitirdi.
22/10/2020
Sağlık Bakanlığı, salgın sürecinde ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde artan tedavi gereksinimlerinin karşılanması için mevcut personel ve ünit kapasiteleri göz önünde bulundurularak çalışma saatlerinin yeniden düzenleneceğini bildirdi.
20/10/2020
Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri ve hastanelerinde az sayıda personel ile büyük risk altında hizmet veren sağlık çalışanları üzerindeki iş baskısına son verilmesini, gereken önlemler ivedilikle hayata geçirilmesini istedi.
19/10/2020
Türk Dişhekimleri Birliği: “COVID-19 virüs salgınıyla mücadele sürecinde diş hekimlerinin filyasyonda görevlendirilmeleri mümkün ise de hasta ve temaslılara ilaç başlamak veya bunlarla ilgili istirahat raporları düzenlemek yetkileri yoktur. Diş hekiminin yetkisi olmayan bir konuda reçete veya rapor düzenlemesi imkanı olmadığına göre, filyasyon takip programlarında birkaç tuşa basmak şeklinde basite indirgenerek, ilaç başlama veya rapor verme gibi görevlerin diş hekimlerine yüklenmesi hukuka aykırıdır.”
17/10/2020
Diş hekimliği kontenjanları her yıl artıyor. Ancak uzmanlık programlarının kontenjanı artmıyor. Diş hekimleri sosyal medyada “#Dusenazbinkontenjan” etiketi ile bu duruma tepki gösterdi.
10/09/2020
Geçen kasım ayından bu yana tüm dünyada milyonlarca insanı etkileyerek ölümlere neden olan koronavirüsün bulaşma açısından en riskli alanlarından birisi de diş klinikleri. Diş hekimi ve hastanın tedavi gereği çok yakın temasta bulunduğu bu ortama bir de tedavi aygıtlarının çalışma prensibi eklenince ortama hasta kaynaklı pek çok mikroorganizma saçılabiliyor