medikritik.com
Haberler

Coronavirüs günlerinde umut veren 5 şey

Dünyada coronavirüsün yayılımı devam ediyor. Birçok ülke vatandaşları için karantina uygularken bazıları da ek tedbirler getiriyor. Bütün sıkıntılara rağmen, iyi şeyler de olmuyor değil…

1) HAVA KİRLİLİĞİ AZALIYOR

Tek tek birçok ülke virüsün yayılışını durdurmak için kısmi ya da ulusal karantina uygulamaya geçerken, kirlilik düzeylerinde önemli düşüşler görüldü.Türkiye’de de coronavirüs ile birlikte hava kirliliğinde ciddi bir iyileşme mevcut.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sürekli İzleme Merkezi’ndeki istasyon verilerinden alınan bilgiye göre, coronavirüs vakasının Türkiye’de henüz görülmediği 5 Mart ile 19 Mart tarihi arasındaki hava kalitesinde gözle görülür bir fark ortaya çıktı.

5 Mart tarihinde İstanbul dahil olmak üzere yurdun büyük bir bölümünde hava kalitesi orta ve hassas derecedeydi. Ancak coronavirüs önlemleri sonrasında aradan geçen 14 gün içinde hava kalitesi bazı merkezler dışında genel itibariyle iyi kalitede ölçüldü.

Türkiye genelinde birçok şehirde dün hava kalitesi iyi kalite olarak ölçüldü. Özellikle İstanbul’da hava kalitesinin Sultangazi dışında tamamen düzeldiği görüldü.

2) KANALLAR TEMİZLENİYOR

Benzer bir gelişme sular için de geçerli. Venedik’te kanallardaki suyun kalitesinde önemli iyileşme görüldü.

İtalya’nın kuzeyindeki bu en popüler turistik kentin sokakları COVİD-19 salgını yüzünden boşalırken, kanal trafiği çok önemli ölçüde azaldı.

Bu da sudaki tortuların dibe çökmesine fırsat verince, kanal suları o kadar temizlendi ki yıllar sonra balıklar bile görülmeye başlandı.

3) İYİLİK VE DAYANIŞMA

Salgınla birlikte panik içinde süpermarketleri yağmalayan insanların hikayeleri dolaşmaya başladı ama aslında çok sayıda da iyilik ve dayanışma öyküsü var.

Avustralya’da, İngiltere’de süpermarketler yaşlılar ve risk gruplarındakilerin rahatça alışveriş edebilmesi için sadece onlara özel alışveriş saatleri ilan etti.

Türkiye’de de durum aynıydı. 65 yaş üstü kişilerin sokağa çıkmasına kısıtlamalar getirilince, birçok genç yaşlıların hizmetine koştu.

4) BİRLİK RUHU

Katı bir karantina altındaki İtalya’da insanlar balkonlara çıkıp birbirine moral verecek şarkılar söylediler.

Birçok insan evlere kapanılan bu zamanı sevdiklerini, dostlarını telefon ve video hatlarıyla arayıp sormak için değerlendirmeye başladı. Kimileri sanal pub veya müzik kulüpleri oluşturup birlikte hoşça vakit geçirmeyi örgütlediler.

Virüs aynı zamanda bize sağlık çalışanlarının ve en temel ihtiyaçlarımızı karşılayan diğer emekçilerin kıymetini hatırlattı. Türkiye gibi Avrupa’da da binlerce insan balkonlarına çıkıp virüsle mücadele için hayatlarını tehlikeye atan doktorları, hemşireleri ve tüm diğer sağlıkçılarını alkışladı.

5) YARATICILIK PATLAMASI

Evlerine kapanmak zorunda kalan milyonlarca insan bunu yaratıcı faaliyetlerde bulunmak için bir fırsat olarak gördü.

Washington DC’deki Halk Kütüphanesi gibi birçok kuruluş sanal kitap kulüpleri oluştururken, Michelin yıldızlı İtalyan aşçı Massimo Bottura Instagram’da Mutfak Karantinası adlı bir dizi başlatarak, basit tarifler vermeye başladı.

Kamusal alanlar artık çoğunlukla kapalı ama sanatseverler, dünyanın en büyük galerilerini, müzelerini evlerinin oturma odasından gezme imkanına sahip oldular.

Avustralya’nın Sidney Rasathanesi de evlerine kapanan insanlara geceleri gökyüzü turları açıyor.

Türkiye’de de evde konserler yapıldı. Hatta Sıla ve Yalın Instagram üzerinden düet yaptılar

BBC

İlgili Haberler

Yorum Yap