Veteriner

12/10/2021
Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği'nin (TVHB) 'Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmeliği' kapsamında, bu yıl sonuna kadar sahipli köpeklere, 2022 sonuna kadar da sahipli kedilere mikroçip enjekte edilmesi zorunlu hale getirildi. Mikroçipler sayesinde sahipli hayvanların kontrollerine ve yer bilgilerine kolayca ulaşılıp, hayvanların sokağa bırakılmasının önüne geçilecek.

21/09/2021
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, Suruç’ta bir veteriner hekimin aşı uygulaması esnasında yaralandığını belirterek, “5510 sayılı kanuna göre tehlikeli ve riskli sağlık meslek grubunda bulunan veteriner hekimlerin 2008 yılına kadar verilen ancak 2008'de kaldırılan Yıpranma Payını (Fiili hizmet zammı) hak eden öncelikli meslek grubunda olmaları gerektiği, yaşanan bu olay ile bir kez daha görülmüştür” dedi.
02/07/2021
Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) tarafından yayınlanan son rapora göre, gıda değeri taşıyan hayvanlarda antibiyotik kullanımı azaldı ve oran artık insanlara kıyasla daha düşük.
24/04/2021
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Eroğlu, kamuda beşeri sağlık sınıfı personeli için uygulanan fiili hizmet zammı ve iyileştirmelerinden veteriner hekimlerin de yararlandırılması gerektiğini vurguladı.
27/01/2021
ABD’de ve İngiltere’de yapılan araştırmaya göre, evcil hayvanların da Covid-19 aşısına ihtiyacı olabileceği açıklandı. Hayvanların aşı olmamasının “halk sağlığı için uzun vadeli önemli bir risk” konusunda uyarıda bulunan bilim insanları, evcil hayvanlara aşıyı vermenin virüsün daha fazla yayılma riskini azaltmak için bir "önlem" olduğunu ileri sürdü.
20/01/2021
TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, Genel Sekreter H. Haluk Aşkaroğlu ve Merkez Konseyi Muhasibi Enes Gazi Atıcı, Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Sabahattin Aydın ile Sayın Prof. Dr. Emine ALP Meşe’yi makamlarında ziyaret etti.
15/01/2021
Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) “Veteriner hekimler Covid-19 aşısında öncelikli gurup içerisinde yer almalıdır.” diyerek açıklamalarda bulundu.
15/01/2021
Kocaeli Veteriner Hekimleri Odası, Covid-19 aşılaması ile ilgili açıklama yaptı. Kocaeli Veteriner Hekimleri Odası, yaptığı açıklamada, Covid-19 aşılamasında veteriner hekimlerin öncelikli grupta yer alması gerektiğini vurguladı.
01/01/2021
Kayseri’de Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Veteriner Fakültesi Patoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latife Çakır Bayram, '3'üncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi'nde inceleme yaptığı penguenlerden birisinin göz lezyonunda 5 farklı bakteri keşfetti. Prof. Dr. Bayram, "Mikrobiyolojik çalışmalarda 5 farklı cins, tür ya da taxa grubu elde etmiş durumdayız. Bu da demektir ki şu anda bizim izole ettiğimiz bakteriler dünyada henüz sınıflandırılmamış ve tanımlanmamış." dedi.
24/12/2020
Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu ‘Tek Sağlık Politikasını’ anlattı.