Hikmet Çevik

Yazarın Yazıları

Sağlık çalışanları, pandemi nedeniyle yapılan düzenleme ile en son mayıs ayı olmak kaydıyla döner sermaye ek ödemelerini, hastanelerde Covid-19 hastası bakımı dışında bir faaliyet olmamasına rağmen pandemide aldıkları ya da almadıkları göreve g

Bilindiği üzere Türkiye, Korona mücadelesinin birinci dönemini kayıplarını diğer ülkelere göre çok sınırlı tutarak ve günlük vaka sayısını 1000’in ve Ro katsayısını 1’in altına indirerek salgını kontrol altına aldı. 11 Mayıs tarihinde kısmen 1 Hazirandan itibaren sosyal izolasyon tedbirlerinin çok büyük bir kısmını kaldırdı. Böylece mücadelenin başka bir safhasına geçildi.

Hükümet tarafından Meslek Odaları Seçim kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin bir hazırlık yapılacağı yaklaşık 1 ay önce açıklanmıştı. Şimdi ise artık bu hazırlıkların son aşamaya geldiğini basından öğrenmiş bulunuyoruz. Sızan bilgilerden anlaşıldığı kadarıyla iki konu ön plana çıkıyor.

Aralık 2019’un son günlerinde Çin’in Wuhan kentinde başlayan SARS Cov2 virüs salgını, 11 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü’nün “Pandemi” açıklamasıyla tüm dünyaya yayıldığı resmen ilan edilmiş oldu.