Hemşire

12/10/2021
Van'da Şehrivan Köklü (19), ailesine yük olmadan hayali olan hemşirelik bölümüne girmek için Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı kilim dokumacılığı kursuna katıldı. Aile bütçelerine katkı sağlamak isteyen kadınlarla unutulmaya yüz tutan kilimleri dokuyan ve aylık 1800 lira kazanan lise mezunu Köklü, "Kilim dokumacılığından aldığım para ile aileme yük olmadan kendime üniversiteye hazırlık kitapları alıyorum. Hem kilim dokumayı öğreniyorum hem de üniversiteye hazırlanıyorum. Okulu giden 2 kardeşlerime de destek oluyorum" dedi.

03/10/2021
Bayrampaşa’da bir özel hastanenin yoğun bakım servisinde görevli hemşire geçtiğimiz günlerde bir hasta yakınının silahlı saldırısına uğramıştı. Saldırıyı kınamak için Türk Hemşireler Derneği (THD), Hemşireler ve Tüm Sağlık Personelleri Sendikası (HEP-SEN), Türkiye Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği (TYBHD) ve Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) saldırının gerçekleştiği hastanenin önünde ortak açıklama yaptı.
26/08/2021
Kayseri’de Covid-19'u yenip aşı çalışmalarında yer alan devlet hastanesinde görevli hemşire Rukiye Dündar (44), “Biz aşımızı yaptırdık. Herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Sizleri de bekliyoruz. Covid-19 diğer hastalıklara benzemiyor. İnsan başına gelmeyince bilmiyor” dedi.

24/07/2021
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sosyal medya hesabından paylaştığı Hataylı hemşire Ayşe Kuşçu, ailesi ve çevresinde herkesin aşısını yaptığını belirterek vatandaşlara aşı olmaları çağrısında bulundu.
22/07/2021
Gaziantep'te çalıştığı özel hastanenin kantininde silahlı saldırıya uğrayan hemşire yaralandı.
17/07/2021
Hemşireler ve Tüm Sağlık Profesyonelleri Sendikası (HEP-SEN) Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Şimşek, kuruluş amaçlarını ve hedeflerini Ankara Masası’na anlattı. Şimşek, “Gelecekleri hakkında atılacak bir adımla ilgili hemşireyi karar mekanizmasının içerisine koymak lazım” dedi.
13/07/2021
Aydın'ın Nazilli ilçesi devlet hastanesinde görevli 20 yıllık Hemşire Aslı Yakut Şahinoğlu (40) tedavi gördüğü kanser hastalığından yaşamını yitirdi. Hastane bahçesinde düzenlenen törenin ardından Şahinoğlu, gözyaşları arasında toprağa verildi.
30/06/2021
Manisa Sarıgöl Devlet Hastanesinde yeni tip Covid-19 karşı aşılama yapan hemşire eşine izinli olmasına rağmen 9 saat boyunca yardım eden Doktor Taner Küçücük, "Aşı bölümündeki kalabalığı görünce yardım etme niyetiyle onlara eşlik ettim. Onlara motivasyon olsun diye en azından küçük bir yardım olsun istedim." dedi.
13/05/2021
Hemşireler ve Tüm Sağlık Profesyonelleri Sendikası (HEP-SEN), 12 Mayıs Hemşirelik Haftası kapsamında Covid-19 pandemisinde hayatlarını kaybeden sağlık şehitleri anısına ‘Nefes Alamadılar Tüm Dünyaya Nefes Vermek İçin’ isimli kampanya ile çeşitli illerdeki sağlık kuruluşlarında fidan dağıtımı gerçekleştirdi.
12/05/2021
Ülkemizde Florence  Nightingale denilince hepimizin aklına hemşirelik tarihi gelse de, bu isim kadar değerli ve kendi topraklarımızda yetişmiş korkusuz bir başka isme daha sahibiz. Kahraman hemşire, Safiye Hüseyin ELBİ. Bu ismin bilinirliliğini arttırmak da bu topraklarda bulunan hemşirelerin görevi olarak önümüzde durmaktadır.  Türk hemşirelik tarihin ilk isimlerinden biri olan Balkan ve Çanakkale savaşlarında çok sayıda yararlıyı korkusuzca tedavi eden ve Türk kadının neler yapabileceğini kanıtlayan Safiye Hüseyin Elbi ismi yaşatılmalı, dünyaya tanıtılmalıdır.