medikritik.com
Haberler

Koronavirüs Nedeniyle İran Sınır Kapıları Kapatıldı

İran’da koronavirüs nedeniyle ölü sayısı 8’e yükseldi. Bu gelişmenin ardından Türkiye, İran’la olan sınır kapılarını geçici olarak kapattı. İran’dan Türkiye’ye gerçekleşen uçuşlar tek taraflı olarak durduruldu. Dün Van’da 5 kişi, koronavirüs şüphesiyle gözlem altına alınmıştı. Gözlem yapılan kişilerin testlerinin de negatif çıktığı açıklandı.

Koronavirüs tehdidi nedeniyle iki ülke arasında kara sınırı kapatıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgını nedeniyle İran‘la olan sınır kapılarının geçici olarak kapatıldığını söyledi.

Koca sınır dışında uçuşların ve kara yolu ulaşımınında durdurulduğunu açıkladı

Bakan Koca açıklamasında şu ifadelere yer verdi:  

Bilim kurulumuz İran gündemi ile toplandı. Sayın Cumhurbaşkanımız konuyu özellikle çok yakından takip etmektedirler. Vatandaşımızı korumak adına karar almamız talimatı verildi. Bugün İran’da 3 adet kara hudut kapımız bulunmaktadır. Buna ilaveten Nahçıvan bölgesine açılan Dilucu sınır kapısı da mevcut. Bakanlığımıza bağlı bilim kurulumuzun tavsiyesiyle sınırda ilave tedbire ihtiyaç duyuldu. Kara ve demir yolu geçişleri bugün 17.00 itibariyle durduruldu. Hava trafiği de tek taraflı olarak durdurulacak.Tüm uluslararası uçuşlar yani İran’dan gelişler saat 20.00 itibarıyla tek taraflı ve geçici olarak durduruldu.  Karar koronavirüs tedbiri kapsamında alındı. İran’dan ülkemize giriş yapan tüm yolcular tek tek kontrol edilmekteydi, belirtiler tespit edilirse gözlem altına alınarak numuneleri labaratuvarlarımıza gönderilmekteydi. Bu çerçevede dün ve önceki gün, 8 İran vatandaşı hastalık bulgularının olması nedeniyle ülkemize girişleri verilmedi. Van‘da soğuk algınlığı belirtileri olan 5 kişi gözlem altındaydı. Onların sonuçları da koronavirüs açısından negatif çıktı.”

Bakan Pekcan: Türkiye’den İran’a ihracat ve transit işlemleri kontrollü devam ediyor


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Koronavirüs nedeniyle İran’a açılan kapılarımızda İran’dan tüm araç, eşya ve yolcu girişleri tedbir amacıyla geçici olarak durdurulmuştur. Türkiye’den (İran’a) ihracat ve transit işlemleri kontrollü devam etmektedir.” dedi.

43 kişide koronavirüs tespit edildi

İran‘da bugün sabah saatlerinde 10 yeni vaka daha bulunduğu duyuruldu, saatler sonra 15 yeni vaka daha listeye eklendi. İranlı yetkililer vaka sayısının 43’e ulaştığını, hayatını kaybedenlerin ise 8 kişi olduğunu açıkladı.

“Tüm ülkeye yayılmış olabilir”

İran Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada koronavirüs vakalarının ülkedeki tüm şehirlere yayılmış olabileceğini duyurdu. İranlı yetkiller, koronavirüsün Kum şehrindeki Çinli işçilerin ülkelerini ziyaret etmesinin ardından İran’a girmiş olabileceğini değerlendiriyor.

İlgili Haberler

Yorum Yap