Mahkemeden 'dava süresince kanser ilacı parasını SGK ödesin' kararı

İzmir'de yaşayan ve bir süredir 'over maling neoplazmı' (Yumurtalık kanseri) tedavisi gören 3 çocuk annesi D.C. (67), kutusu 56 bin TL olan ve ayda 1,5 kutu kullanması gereken akıllı ilacı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) karşılamayınca İzmir 1'inci İş Mahkemesi'nden tedbir kararı aldırdı. D.C.'nin avukatı Murat Turgut Minar, kararın emsal nitelikte olduğunu belirterek, "Umuyoruz ki dava sonlandığında da lehimize bir sonuç çıkar ve ihtiyacı olan tüm vatandaşlar bu ilaca ücretsiz şekilde erişebilir" dedi.

İzmir'de oturan  3 çocuk annesi D.C.'ye, 31 Mart 2022 tarihinde özel bir hastanede 'yumurtalık kanseri' teşhisi konuldu. Doktorlar tarafından D.C.'ye, 'niraparib' etken maddeli, kutusu 56 bin TL olan akıllı ilacı, ayda yaklaşık 1,5 kutu kullanması gerektiği belirtildi. Ayrıca, D.C.'nin bu ilacı uzun yıllar kullanma ihtimalinin de bulunduğu bildirildi. Yaşlı aylığı ile geçinen D.C., ilacı satın alacak ekonomik gücü olmaması nedeniyle Avukat Murat Turgut Minar'a başvurdu. Sağlık Bakanlığı'nın 29 Kasım 2022 tarihinde endikasyon dışı kullanım izni vererek ilacın tıbben kullanılmasının uygun olduğunu teyit ettiğini belirten Avukat Minar, geçen 6 Aralık'ta SGK'ya başvurarak ilacın bedelinin karşılanmasını istedi. Ancak, SGK'dan bir gün sonra gelen cevapta ilacın bedelsiz karşılanmayacağı belirtildi. Bunun üzerine Minar, 8 Aralık'ta İzmir 1'inci İş Mahkemesi'ne başvurarak, ihtiyati tedbir kararı alınması için dava açtı.

'GECİKME NEDENİYLE YAŞAMINI YİTİREBİLECEĞİ NAZARA ALINMALIDIR'

Avukat Minar mahkemeye verdiği dilekçede, müvekkilinin ekonomik durumunun söz konusu ilacı karşılamaya yetmeyeceğini, yaşlılık aylığı dışında hiçbir gelirinin bulunmadığını belirtti. Tedavinin kesintiye uğramasının geri dönülmez biçimde büyük zararlar doğurabileceğine de dilekçesinde dikkati çeken Minar, "Müvekkilimin, henüz alamadığı önerilen ilacı ivedilikle kullanması gerekmektedir. İlacın kullanım süreci belirsiz olarak önerilmesi nedeniyle D.C.'nin bu külfete ne kadar katlanacağı belirsizdir. Tedavisinin aksaması nedeniyle çok geçmeden yaşamını yitirebileceği de nazara alınmalıdır" dedi.

DAVA SÜRESİNCE SGK TARAFINDAN ÖDENECEK

Dosyayı inceleyen İzmir 1'inci İş Mahkemesi, 1 gün sonra ihtiyati tedbir kararı vererek, dava süresince söz konusu ilacın, SGK tarafından ödenmesine hükmetti. Kararda, Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 389'uncu maddesi hatırlatılıp, "Mevcut bir durumda meydana gelebilecek bir değişme nedeniyle hakkın elde edilmesinin önemli ölçüde zorlanacağından ya da tamamen imkansız hale geleceğinden veya gecikmesi sebebiyle bir sakıncanın yahut ciddi bir zararın doğacağından endişe edilmesi hallerinde, uyuşmazlık konusu hakkında ihtiyati tedbir kararı verilebileceği' dikkate alınarak ve dosyadaki mevcut deliller göz önünde bulundurmak sureti ile ihtiyati tedbir talebinin teminatsız olarak kabulü gerekmiştir" denildi.

'TÜM VATANDAŞLARIN ÜCRETSİZ ŞEKİLDE İLACA ERİŞMELERİNİ UMUYORUZ'

Avukat Minar, dava sonlandığında da lehlerine bir sonuç çıkmasını ve ihtiyacı olan bütün vatandaşların bu ilaca ücretsiz şekilde erişebilmesini umduklarını belirterek, şunları söyledi:

"Çağımızın en çok can alan hastalıklarından biri olan kanserde; gelişen tıp yeni tedavi süreçlerini de gündeme getirmektedir. Bununla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu'nun da ilaçların ödemelerine ilişkin olarak bulunan yeni tedavi yöntemleri ile aynı hızda kendisini güncellemesi gerekmektedir. Müvekkilin tedavisinde 'akıllı ilaç' teknolojisi ile üretilen bu yeni kanser ilacı her ne kadar Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye'de tedavilerde kullanılmasına izin verilmiş bir ilaç olsa da maalesef Sosyal Güvenlik Kurumu'nun ödediği ilaçlar listesinde bulunmamaktadır. Açtığımız bu davada mahkemece; müvekkilin tedavisinde hayati öneme sahip ilacın dava sonuna kadar tedbiren Sosyal Güvenlik Kurumu'nca ödenmesine karar vermiştir. Bu haliyle dava kanser ilaçlarının ve özellikle akıllı ilaç teknolojisi ile üretilen ilaçların da kurumca ödenmesi hususunda dava sonucu beklenmeksizin ödenebileceğini de göstermiştir." 

Yorumlar

Paulette Cilley (doğrulanmamış) Per, 04/07/2024 - 02:42

Hi medikritik.com Administrator.

I'm Paulette, and I just found your site medikritik.com. It’s got a lot to offer, but here’s a thought to make it even MORE effective.

Visitor Engagement Widget – CLICK HERE https://turboleadgeneration.com for a live demo at this moment.

Lead Conversion Tool is a software widget that’s operates on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address, and Phone Number. It notifies you the second they let you know they’re interested – so that you can chat to that lead while they’re really viewing your site.

And when you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can instantly start a text (SMS) conversation… and if they don’t agree on your offer at that time, you can follow up with text messages for new offers, content links, or even just “how you doing?” notes to forge a relationship.

CLICK HERE https://turboleadgeneration.com to learn what Lead Conversion Tool can do for your business.

The difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour means you might be converting up to 100X more leads today!

Paulette
PS: Studies indicate that 70% of a site’s visitors leave and are gone forever after just a moment. Don’t keep missing out on them.
Lead Conversion Tool offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers eager to talk with you immediately… don’t keep them waiting.
CLICK HERE https://turboleadgeneration.com to try Lead Conversion Tool now.

If you'd like to unsubscribe click here https://turboleadgeneration.com/unsubscribe.aspx?d=medikritik.com

Only a quick message - the monikers and email address applied in this communication, Paulette and Cilley, are placeholders and not really actual contact information. We appreciate transparency and desired to make sure you’re aware! In case you wish to connect with the real one behind this note, please visit our site, and we’ll associate you with the right entity.

Eric Jones (doğrulanmamış) Pa, 07/07/2024 - 18:54

Hello medikritik.com Webmaster! my name’s Eric and for just a second, imagine this…

- Someone does a search and winds up at medikritik.com.

- They hang out for a minute to check it out. “I’m interested… but… maybe…”

- And then they hit the back button and check out the other search results instead.

- Bottom line – you got an eyeball, but nothing else to show for it.

- There they go.

This isn’t really your fault – it happens a LOT – studies show 7 out of 10 visitors to any site disappear without leaving a trace.

But you CAN fix that.

Web Visitors Into Leads is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know right then and there – enabling you to call that lead while they’re literally looking over your site.

CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try out a Live Demo with Web Visitors Into Leads now to see exactly how it works.

Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better!

Plus, now that you have their phone number, with our new SMS Text With Lead feature you can automatically start a text (SMS) conversation… so even if you don’t close a deal then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

Strong stuff.

CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to discover what Web Visitors Into Leads can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try Web Visitors Into Leads now.

If you'd like to unsubscribe click here http://advanceleadgeneration.com/unsubscribe.aspx?d=medikritik.com

Yeni yorum ekle

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.