medikritik.com
Haberler

Prof. Dr. Ceyhan açıkladı: Pandemi üç yolla bitebilir

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, dünyada binlerce kişinin ölümüne neden olan corona virüs salgınının; insanların virüse bağışıklık kazanması, etkin bir aşının bulunması ya da virüsün zaman içinde mutasyona uğraması sonucu etkisini yitirebileceğini söyledi.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşı çalışmaları ve COVİD-19 pandemisinin seyri hakkında açıklamalarda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 11 Mart’ta pandemi ilan ettiği corona virüs kaynaklı COVİD-19’dan korunmada ilk kuralın hijyen olduğunu belirten Ceyhan, herkesin bireysel olarak başta el temizliği olmak üzere sağlık görevlilerince belirtilen kurallara uygun davranmasının önem taşıdığını söyledi.

‘SOSYAL İZOLASYONA VE HİJYENE DİKKAT ETMEK HAYATİ ÖNEME SAHİP’

Yeni tip corona virüsün kuluçka döneminde, hastalarda hiçbir belirti göstermediği süreçte insandan insana bulaşabildiğine dikkati çeken Ceyhan, “Hastalığın kuluçka süresi 2 ila 14 gün arasında değişiyor. Bu virüs, grip, menenjit, zatürre, suçiçeği, kızamık gibi damlacık yoluyla bulaşıyor. SARS ve MERS’te ise hastalık, bulgular başladıktan sonra bulaşabiliyordu ama COVİD-19’da kuluçka döneminde hastalık bulaşıyor. Bu nedenle tedbirli olmak, sosyal izolasyona ve hijyene dikkat etmek hayati öneme sahip” dedi.

‘AŞI ÇALIŞMALARI NE KADAR BAŞARILI OLACAK BİLMİYORUZ’

Prof. Dr. Ceyhan, COVİD-19’un MERS ve SARS’tan daha hızlı yayılım gösterdiğine dikkati çekti.

Yeni tip corona virüsün SARS ve MERS ile kıyasladığında daha bulaşıcı olduğuna işaret eden Ceyhan“MERS’in bulaşıcılık katsayısı 2 idi, SARS’ın 1.8. Oysa COVİD-19’un yaklaşık 3” ifadesini kullandı.

Grip ve pnömokok aşılarının yeni tip corona virüse karşı bir koruyuculuğu olmadığına değinen Ceyhan, aşı çalışmalarının sürdüğünü hatırlattı.

“Aşı bulunacak mı, aşı çalışmaları ne kadar başarılı olacak bilmiyoruz. Bir garantisi yok” diyen Prof. Dr. Ceyhan, ABD’nin başlattığı aşı çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi:

“ABD’nin çalıştığı aşı farklı. Daha önce SARS için geliştirdikleri ve kullanılamayan aşının COVİD-19 için etkili olup olmadığına bakıyorlar. Çünkü, COVİD-19 ile SARS genetik olarak yüzde 85 benzerlik gösteriyor. Bu nedenle etkili olup olmayacağını inceliyorlar.”

‘SARS’TA VİRÜS MUHTEMELN MUTASYONA UĞRADI VE BİTTİ’

Prof. Dr. Ceyhan, COVİD-19’un farklı kıtalarda görülmesinin pandemik bir hastalık olduğunu gösterdiğine işaret etti. Pandeminin 3 yolla bitmesinin mümkün olduğunu anlatan Ceyhan, şunları söyledi:

“Ya insanların önemli bir kısmı bağışık hale gelecek ve virüs artık yayılamayacak ya da aşı bulunacak ve aşı ile insanlar bağışık hale getirilecek. Üçüncü olarak virüs mutasyona uğrayacak ve insandan insana bulaş özelliğini kaybedecek. Pandemi ancak bu üç yoldan biriyle bitecek. Örneğin, SARS’ta virüs muhtemelen mutasyona uğradı ve o şekilde bitti.”

İlgili Haberler

Yorum Yap