19 Mayıslar'da

1919 yılı Mayıs ayının on altısında bir gemi ayrıldı İstanbul’dan. Bu geminin yükü ağırdı. Bir milletin kurtuluş umutlarını yüklediği, düşünceli, kaygılı ama bir o kadar kararlı  Mustafa Kemal ‘in gemisiydi ‘’O’. Savaşlardan, hastalıklardan yorulmuş bu millet umutlarını yükleyerek uğurlamıştı bu gemiyi. Bu ağır yükünü almış gemi ağır ağır ilerledi Karadeniz‘in sert, hırçın dalgaları  arasından. Yükü ağırdı belki Mustafa Kemal’in gemisinin ama kendinden emin, kararlı, geleceğe dair her zaman umutlu bir komutanın vapuruydu o. Zor da olsa varacaktı elbet hedefine. 19 Mayıs 1919’da vapurun komutanı ve yolcuları milli mücadelenin fitilini yakmak, halkın kaderini yeniden yazmak için vardılar Samsun limanına. Bu gemin yolcuları arasında  daha sonra kurulacak olan cumhuriyetin ilk sağlık bakanı olacak olan  Dr. Refik Saydam’da bulunmakta idi. Refik Saydam kurtuluş savaşı yıllarında mücadelenin hep içinde oldu. Bu yıllarda yeni kurulacak ülkenin de sağlık sisteminin temelleri atıldı. Hiç yoktan bir sağlık yapılanması oluşturdu. Mustafa Kemal vatanı yalnızca düşman işgalinden kurtarmanın yeterli olmadığını, halkı yoksulluktan ve hastalıktan kurtarmak, sağlıklı bir yaşam sunma gereğini  biliyordu. 19 Mayıs 1919‘da tüm bunları görerek her alanda milli mücadeleyi başlatmıştır Mustafa Kemal Atatürk. Daha sonraki yıllarda kendisine doğum gününün ne zaman olduğu sorulduğunda 19 Mayıs diyerek Samsun’a ayak basmasının milli mücadeledeki önemini tekrar vurgulayacaktır.

Bizler Türkiye Cumhuriyeti’nin hekimleri Mustafa Kemal’ in inancı ve kararlılığıyla, sevgili Refik Saydam hocamızın sağlık alanında atılımcı ve ilerici gücü ile bugün onlardan aldığımız mirası geliştirmek için çaba sarf ediyoruz. Bugün Atatürk’ün 19 Mayıs 1919‘da Samsun’a ayak basışının 102. yılını kutluyoruz. Sağlık alanındaki mücadelemiz çağın gereklerine uyum sağlayarak devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin hekimleri olarak geçmiş kuşaklardan aldığımız meşaleyi gelecek kuşaklara teslim edene kadar görev ve sorumluluk bilincimizle hareket ederek daha sağlıklı genç nesiller, daha sağlıklı bir gelecek inşa etmek için çalışmaktan geri durmayacağız. Tarihimizden aldığımız güç ile Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetler yolunda, ülkemizi aydınlık ve sağlıklı yarınlara taşımaya devam edeceğiz.

Böylesi coşkulu bir günde, ’’Eğitimli her kadının bu cumhuriyete borcu vardır’’ diyerek bize görev ve sorumluluklarımızı bir kez daha hatırlatan, kendini bilime ve cumhuriyet aydınlanmasına adamış, bilim insanı, akademisyen, eğitimci, cumhuriyet hekimi sevgili Türkan Saylan hocamızı da aramızdan ayrılışının 12. yılında sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz. Kendisinin gerek tıp gerek eğitim alanında yapmış olduğu katkılar, çalışma azmi hepimize yol gösterici olmuştur.

Böylesi duygularla geçirdiğimiz 19 Mayıslar'da daha güzel, aydınlık, sağlıklı yarınlarda, daha coşkulu nice kutlamalar dileğiyle... Hem Mustafa Kemal Atatürk’ün hem de Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri atıldığı için ülkemizin doğum günü kutlu olsun.

Yaşasın 19 Mayıs!

 

DR EMİNE GEZER

 AİLE HEKİMİ      

 

KAYNAKLAR

1.Milli Mücadelenin Yüzüncü Yılı 

Samsun2019.com.tr

2.Prof Dr Metin Özata Bandırma Vapurunda Üç Hekim veSamsun

3.Türkan Saylan 

Wikipedia.org

Etiketler
19 Mayıs 1919, Atatürk'ün Anma, Gençlik ve Spor Bayramı